Изложбата „Поколение Ботокс“ ще бъде представена в столичната галерия „Риволи“. Експозицията ще бъде открита на 31 октомври, а неин автор е артистът 0xec6d0, съобщават домакините на събитието.
Филмът „Лазар” на оператора Веселин Менкаджиев е номиниран в конкурса за студентски филми етюди на 32-рото издание на полския фестивал за кинематография в EnergaCamerimage, съобщават от НАТФИЗ.
За първи път българска номинация получава наградата в тази категория, когато Крум Родригес взема „Златната попова лъжичка“ (Golden Tadpole) през 2005 г. за филма „Преди живота, след смъртта” с режисьор Драго Шолев.
„Всичко започна с едно телефонно обаждане от брат ми, в което ми спомена, че се е вдъхновил от действителен случай в Южна Корея, при който VR компания пресъздава една последна среща между баща и майка и техния починал син. Целта на филма обаче не е да разглежда високотехнологичния напредък, а влиянието му върху едни обикновени хора. За м
Нова творба на Банкси - четвъртата за четири дни, се появи днес в Лондон, и беше открадната само час след като загадъчният художник съобщи за нея, предаде АФП.
Както обикновено известният уличният артист от Бристол публикува в ранния следобед в Инстаграм снимка на най-новото си творение - вълк, нарисуван върху закрепена на покрив сателитна чиния, който сякаш вие срещу Луната.
Час по-късно обаче свидетели са видели как мъже взимат творбата от квартал Пекъм в южната част на столицата и я отнасят със себе си.
Единият от тях казва, че е видял трима мъже, които са носили стълба.
От лондонската полиция съобщиха, че са били повикани за "кражба на сателитна чиния, съдържаща произведение на изкуството", малко преди 14 часа местно време.
Полицията каза, че води разследване и че на този етап не са извършени
Клавирен рецитал ще изнесе професор Людмил Ангелов в Балчик, съобщават от общината.
Той ще бъде на 26 ноември в туристически информационен център „Мелницата“ (The Mill). Организатори на събитието са „Академия Класика“ и община Балчик.
Почитателите на класическата музика за клавир ще могат да чуят „Органова хорална прелюдия в Сол минор“ от Йохан Себастиян Бах, адаптирана за пиано от Феручо Бузони, „Соната в Си минор“ на Ференц Лист и „Четири балади“ на Фредерик Шопен.
Изпълненията на клавир на проф. Людмил Ангелов ще прозвучат и в Огледална зала „Нели Божкова“ в областния град на 27 ноември.
Пианиститът проф. Людмил Ангелов е роден във Варна. Завършва Държавна музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”. Той е носител на награди от международните кон
Служебният министър на културата Найден Тодоров изрази надежда, че старите български столици Плиска и Преслав, солниците в Провадия и целият Национален историко-археологически резерват „Мадара“ (не само Мадарският конник, който е в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО и е глобален символ на България – б.а.) ще станат защитени обекти на световната организация.
Изказването си пред журналисти в Шумен Тодоров направи по повод предстоящото домакинство на България на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през 2025 г. Той бе на форум от националната кампания на Медийната група „Стандарт“ – „Бранд България“, състоял се в Регионалната библиотека в Шумен, с участието на заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева, кметът на Шумен проф. Христо Христов, областният управител Бейнур Ахмед, народни п
Първият обоист на оркестъра на Ванкувър (Канада) – Марин Тинев, пристига в София за откриването на 34-тия сезон на Нов симфоничен оркестър (НСО) с произведението на Жан Франсе – „Цветният часовник“, съобщават от музикалната формация.
Събитието е на 20 ноември в зала „България“.
Тинев ще участва и в изпълненото на Първата оркестрова сюита от Йохан Себастиан Бах. Във втората част на вечерта ще прозвучи последната симфония на Моцарт – „Юпитер“ (№41).
ТВОРБИТЕ
Баховата Сюита №1 е нотирана за два обоя, фагот, струнни и клавесин, като дървените духови инструменти понякога се третират като самостоятелно трио. „В първата и последната част на увертюрата духовите инструменти просто дублират струните, за да създадат по-плътен оркестров зв
„Имаме удоволствието да ви представим творбите на 0xec6d0, които надхвърлят границите на традиционното и навлизат в сферата на уличното изкуство. Талантливият артист съчетава свръхмодерното с реалното в един уникален стил, който отразява съвременните тенденции и възможностите на стрийт пространството. Изложбата развива идеята за мистерия и кодирано послание“, казват от екипа.
По думите на организаторите на изложбата, вдъхновен от френската класика и модернизъм, 0xec6do използва ярки тонове, за да създаде произведения, които са не само визуално зашеметяващи, но и носят дълбок социален и философски подтекст. „Със своята работа, той ни кани да разгледаме света по нов начин – през призмата на неговата идентичност и като диалог между миналото и бъдещето, между традицията и иновацията. Изложбата ни дава възможност да се замислим за ролята на изкуството и за това как уличният стил може да преосмисли и обогати нашето възприятие за автентичност и новаторство“, отбелязват те.
Както информирахме, галерия „Риволи“ бе открита през септември с изложба на 20 съвременни художници и скулптури от света. Първата експозиция в новото пространство бе озаглавена „Началото“.
Старозагорският драматичен театър „Гео Милев“ гостува в Търговище с комедийния спектакъл „Пижама за шестима“.
Представлението ще покаже невероятните възможности на „любовната геометрия“, която ще покажат на публиката трима мъже и три жени, информират от Държавния драматичен театър – Търговище.
Преводът на комедията на Марк Камолети е на проф. Андрей Аврамов, постановчик е проф. Атанас Атанасов. Сценографията е дело на Кирил Наумов, който е автор и на костюмите.
В актьорския състав участват Иван Калошев, Светла Тодорова, Илчо Димитров, Ванина Йорданова, Диана Найденова и Димитър Митев.
„Пижама за шестима” е пиеса, в която всички печелят и любовта тържествува, уверяват от театъра-домакин.
Постановката ще се играе на търговищка сцена на 14 ноември.
Справка показва, че в културния календа
Нидерландската полиция арестува един заподозрян за кражбата на две творби на Анди Уорхол, съобщи АФП.
В началото на ноември от галерията в град Ойстервейк бяха откраднати две ситопечатни творби от серията "Кралици".
Заподозреният е на 23 години. Засега полицията не коментира дали откраднатите картини са открити.
При кражбата е използван експлозив, който е позволил проникването в галерията "Марк Пит Висер".
Двата портрета са били експонирани преди продажбата им на панаира за изкуство, антики и дизайн в Амстердам, който се провежда в края на ноември.
Единият портрет е на кралица Елизабет Втора, а другият - на датската кралица Маргрете Втора.
Серията на Уорхол включва портрети на четири кралици - този на нидерландската кралица Беатрикс и на кралицата на Свазиленд (днес Есватини) Нтфомби Тфвала също са били изнесени, но впо
Представителният смесен хор “Родна песен” от Хасково, с диригент Мартин Антонов, спечели най-високото отличие на Международния хоров фестивал във Флоренция, Италия, съобщи маестро Антонов.
Златният медал за формацията към читалище “Заря” е в категория “смесени хорове“. Съревнованието за нея на музикалния форум е било с хорове от Хонг Конг, Тайван, Донгуан и Тайпе.
Първото място е присъдено на хасковската хорова формация за представената от нея програма с произведения от В. А. Моцарт, Карл Дженкинс, П. И. Чайковски, Петко Стайнов, Филип Кутев и Петър Льондев.
Българският състав е и единственият поканен да вземе участие в самостоятелния юбилеен концерт на хора от Хонг Конг, който отбелязва по време на един от концертите 45 години от създаването си.
При напрегнатата програма, която са имали, хористите от
Нова работилница за сценични таланти ще запознае участниците с детайли от света на киното и театъра. "Магията на театъра и киното" се организира съвместно от Театрален колеж "Любен Гройс" и Община Бургас в Културен дом НХК между 13 и 20 септември, съобщават от пресцентъра на градската администрация.
В рамките на работилницата участниците ще получат допълнителни познания и опит в областта на режисурата, писане на сценарий, операторско и актьорско майсторство, монтаж, продуцентство и работа в екип.
Преподавателите на „Магията на театъра и киното“ ще са педагози с практически опит. Сред тях са Любомира Башева, Ваня Николова, Башар Рахал, Ники Илиев, Георг Киряков, Михаил Михайлов, Никола Миленов и Веселин Менкаджиев.
Програмата е създадена така, че да даде цялостен поглед върху създаването на кино и театрални продукции, като всеки ден е посве
„Дни на индийската култура“ ще бъдат закрити в София на 16 август, съобщават от индийското посолство у нас.
На лятната сцена в Борисовата градина ще гостува танцова трупа от Индийския съвет за културни отношения. „Трупата, ръководена от Арупа Лахири, е специализирана в индийския класически танц от Южна Индия – бхаратанатям, който се отличава със сложна игра на краката, изразителни жестове с ръце и пищни костюми, често изобразяващи истории от индуиската митология“, разказват организаторите от Индийския съвет за културни отношения и Индологическа фондация „Изток-Запад“.
По думите им танцът съчетава ритъм, музика и разказване на истории по високо стилизиран начин. Гарги Бябарта, Дидхита Сингха, Майури Шом, Срадхасри Брахмо, Сангита Банерджи и единственият мъж в трупата